No eipä tää nyt mulla onnistunutkaan . Tein niinkuin piti? Latasin, sioitin garmin kansioon, muutin jopa nimenkin GMAPSUPP.IMG:ksi Mutta karttaa ei löydy kun yritän vaihtaa karttaa Asetukset/kartta/valitse kartta/ ??? Mikä mättää?pailakka kirjoitti:MML kun noita aineistoja avasi vapaaseen käyttöön niin tuli ne nyt sitten käänettyä garmininkin ymmärtämään muotoon, löytyypi osoitteesta http://kartat.hylly.org/
Ilmaiset kartat gepsiin
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Mulla kävi ihan samoin. Latasin kartan Oregoniin ja tein ihan samat toimenpiteet. Karttaa ei kuitenkaan löydy. Jospa täällä joku ystävällisesti neuvois, missä mahtoi mennä vikaan??pr1 kirjoitti:No eipä tää nyt mulla onnistunutkaan . Tein niinkuin piti? Latasin, sioitin garmin kansioon, muutin jopa nimenkin GMAPSUPP.IMG:ksi Mutta karttaa ei löydy kun yritän vaihtaa karttaa Asetukset/kartta/valitse kartta/ ??? Mikä mättää?pailakka kirjoitti:MML kun noita aineistoja avasi vapaaseen käyttöön niin tuli ne nyt sitten käänettyä garmininkin ymmärtämään muotoon, löytyypi osoitteesta http://kartat.hylly.org/
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Cudos ja kiitos Pailakalle! Toimii upeasti Etrex 30:ssa.pailakka kirjoitti:MML kun noita aineistoja avasi vapaaseen käyttöön niin tuli ne nyt sitten käänettyä garmininkin ymmärtämään muotoon, löytyypi osoitteesta http://kartat.hylly.org/
There's always a cache somewhere
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Jep! Dängiu, hienosti pelittää ainakin pöydän ääressä. Pitääpä kokeilla tätä pöpelikössäkin.
Taitaapa tossa mättää nimen vaihtaminen. Oregonin kortille voi laittaa toisen kartan kunhan sen nimi on eri kuin siellä jo olevan. Tuo gmapsup.img oli vanhemmissa Garmineissa ainoa sallittu, mutta nykyisissä voi olla vapaavalintainen nimi. Enpä nyt muista tuliko tämä ominaisuus Oregoniinkin vasta jossain päivityksessä vai oliko jo alkuaan.tinsku kirjoitti:Mulla kävi ihan samoin. Latasin kartan Oregoniin ja tein ihan samat toimenpiteet. Karttaa ei kuitenkaan löydy. Jospa täällä joku ystävällisesti neuvois, missä mahtoi mennä vikaan??pr1 kirjoitti: No eipä tää nyt mulla onnistunutkaan . Tein niinkuin piti? Latasin, sioitin garmin kansioon, muutin jopa nimenkin GMAPSUPP.IMG:ksi Mutta karttaa ei löydy kun yritän vaihtaa karttaa Asetukset/kartta/valitse kartta/ ??? Mikä mättää?
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Ensin nimi oli mtk_suomi eikä toiminut silläkään ja kun ei toiminut niin vaihdoin nimen GMAPSUPP.IMG:ksi. Ja kartan laitoin gepsin muistiin en kortille, gepsissä kun on pohjoismaiden kartan kortti.kilpertti kirjoitti:Taitaapa tossa mättää nimen vaihtaminen. Oregonin kortille voi laittaa toisen kartan kunhan sen nimi on eri kuin siellä jo olevan. Tuo gmapsup.img oli vanhemmissa Garmineissa ainoa sallittu, mutta nykyisissä voi olla vapaavalintainen nimi. Enpä nyt muista tuliko tämä ominaisuus Oregoniinkin vasta jossain päivityksessä vai oliko jo alkuaan.
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Tarttui silmään sanat Oregon ja sisäinen muisti. Koitin hiukan kelata eri Oregon-malleja ja sanoisin, ettei yhteenkään mahdu sisäiseen muistiin tämänkokoista karttaa.pr1 kirjoitti:Ensin nimi oli mtk_suomi eikä toiminut silläkään ja kun ei toiminut niin vaihdoin nimen GMAPSUPP.IMG:ksi. Ja kartan laitoin gepsin muistiin en kortille, gepsissä kun on pohjoismaiden kartan kortti.kilpertti kirjoitti:Taitaapa tossa mättää nimen vaihtaminen. Oregonin kortille voi laittaa toisen kartan kunhan sen nimi on eri kuin siellä jo olevan. Tuo gmapsup.img oli vanhemmissa Garmineissa ainoa sallittu, mutta nykyisissä voi olla vapaavalintainen nimi. Enpä nyt muista tuliko tämä ominaisuus Oregoniinkin vasta jossain päivityksessä vai oliko jo alkuaan.
Kortille mahtuu ja rokkaa useampikin. Tosin maastotestit vielä tekemättä tällä uudella. Uusilla ohjelmaversioilla ei kartan nimellä ole väliä.
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Ehkä Garminit bugaa? Kortille siirsin, ja itsellä toimi vasta kun muutin nimen gmapsupp.img:ksi ja poistin OSM:n. Olisi pitänyt toimia ilmankin, ja ennenkin tullut tällainen vastaan.
Hyvin toimii nyt Dakotassa. Kyllä tästä jotain jo voi lahjoittaakin.
Hyvin toimii nyt Dakotassa. Kyllä tästä jotain jo voi lahjoittaakin.
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Hyvin toimii mtk_suomi.img -tiedosto Oregon 450:n muistikortin garmin-hakemistosta.pailakka kirjoitti:MML kun noita aineistoja avasi vapaaseen käyttöön niin tuli ne nyt sitten käänettyä garmininkin ymmärtämään muotoon, löytyypi osoitteesta http://kartat.hylly.org/
Kiitokset pailakalle ja pieni tiputus inhimillisistä kärsimyksistä tehty.
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Hyvin toimii Garmin Dakota 20 laitteessa! Onneksi en kerennyt ostaa erikseen koko suomen maastokarttoja kun MML tarjoaa ne ilmaiseksi.
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
OSM mahtuu ja toimii Dakota 20 gepsin sisäisessä muistissa ainakin hyvin.yrko kirjoitti:Tarttui silmään sanat Oregon ja sisäinen muisti. Koitin hiukan kelata eri Oregon-malleja ja sanoisin, ettei yhteenkään mahdu sisäiseen muistiin tämänkokoista karttaa.
OSM kartan koko on 87,1 Mt (mulla tällähetkellä) ja toi mtk_suomi on 46,2 Mt. Sisäisen muistin koko on 911Mt joista edelleen vapaana 759 Mt vaika sisässä on molemmat osm ja mtk_suomi.
Kokeilin myös poistaa osm:än ja pohjoismaiden kartan kortin muttei toiminut siltikään.
Mikähän on muilla ton mtk_suomi kartan koko kun mulla se on toi 46,2 Mt, epäilen siis jos vika on hitaassa netti yhteydessä. Kun osm ei ala latautumaan ollenkaan polkupyoraily.net sivulta ja, tämä mtk_suomen lataus aika oli ensin 7h mistä se laski vähitellen 5h ja sittne pompsahti valmiiksi vartissa.
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Toimii upeasti GPSmap 62s:ssa ! Tiedostonimi orginaali ja kopioitu sisäiseen muistiin \Garmin hakemistoon
Suuret kiitokset, erinoimaista työtä. Pientä vaivanpalkkaa lähetetty.
Suuret kiitokset, erinoimaista työtä. Pientä vaivanpalkkaa lähetetty.
The box said 'Requires Windows XP or better'. So I installed LINUX...
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Ladattu juuri Coloradoon (tiedoston koko 1,40 GB) ja vaikuttaa erittäin hyvältä vertailtaessa Garminin Suomi Pro karttaan joka tuli hankittua pari vuotta sitten. Coloradossa toimi loistavasti ihan "lataa ja kopioi" menetelmällä (kopiointi muistikortin kansioon "Garmin").
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Kuullostatis että sait ladattua vain murto-osan kartasta. .img kartan koko on 1 509 097 472 byteä (1.5GB) ja zipattuna pikkasen pienempi. Tollasen paketin lataus kaipaa jo aika laadukasta yhteyttä, mokkulalla kestää helposti tunteja. Jos mokkulassa on datamäärässä rajoituksia niin ne myös saattaa ylittyä aika helposti ja yhteys eikun hidastuu...Mikähän on muilla ton mtk_suomi kartan koko kun mulla se on toi 46,2 Mt, epäilen siis jos vika on hitaassa netti yhteydessä. Kun osm ei ala latautumaan ollenkaan polkupyoraily.net sivulta ja, tämä mtk_suomen lataus aika oli ensin 7h mistä se laski vähitellen 5h ja sittne pompsahti valmiiksi vartissa.
The box said 'Requires Windows XP or better'. So I installed LINUX...
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
No niin tätä mää vähän epäilin.Geo'Geo kirjoitti:Kuullostatis että sait ladattua vain murto-osan kartasta. .img kartan koko on 1 509 097 472 byteä (1.5GB) ja zipattuna pikkasen pienempi. Tollasen paketin lataus kaipaa jo aika laadukasta yhteyttä, mokkulalla kestää helposti tunteja. Jos mokkulassa on datamäärässä rajoituksia niin ne myös saattaa ylittyä aika helposti ja yhteys eikun hidastuu...
Kun osm kartta on 87,1 Mt 91 381 760 tavua (mulla tällähetkellä) ja sisäisessä muistissa on tilaa 845 004 800 tavua 805Mt niin mahtuuko mtk_suomi 1 509 097 472 byteä (1.5GB) sisäiseen muistiin? On noi bittiavaruuden mittayksiköt hieman hukkassa. ...Ei taida mahtua..
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Ei mahdu.
On muuten melkoisen selkeä kartta tämä verrattuna noihin kaupallisiin topoihin. Polutkin erottuu kivasti korkeuskäyristä
On muuten melkoisen selkeä kartta tämä verrattuna noihin kaupallisiin topoihin. Polutkin erottuu kivasti korkeuskäyristä
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Hyvin toimii Oregon 300:ssa. en ole testannu muulla nimellä vielä, kun sillä gpmapsupp nimellä.
Sellaisenaan vaan koko .img paketti kortille "Garmin" kansioon, ja avot.
täytyy testailla joskus nimen vaihtoa myös, saa nähä miten käy.
Ainoa huono puoli tuossa on, että siinä ei näy kiinteistöjen rajoja.
Eikös Suomi pro kartassa näy tontin rajatkin ?
Sellaisenaan vaan koko .img paketti kortille "Garmin" kansioon, ja avot.
täytyy testailla joskus nimen vaihtoa myös, saa nähä miten käy.
Ainoa huono puoli tuossa on, että siinä ei näy kiinteistöjen rajoja.
Eikös Suomi pro kartassa näy tontin rajatkin ?
DNF
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Tämähän vasta melkoinen tapaus on! Just lomereissulta kotiutuneena satuinkin lukaisemaan vanhaa keskustelua ja awot mikä "karttapäivitys" on ilmestynyt!
Latasin imagen juuri Oregon 450 muistikortille ja lisäsin vain päätteen .img ja se toimii kuin junan vessa! Olin kyllä paikoin tyytyväinen OSM karttoihinkin, mutta nyt ne muuttuivat jopa tarpeettomiksi täällä Suomessa...
Itse käytän mieluiten valkeapohjaista kuvaa eli poistan valikon kautta peruskartan käytöstä Oregonista jolloin polutkin näkyvät hyvin. (ei geopolut kuitenkaan ,heh)
Nyt alkoi taas jopa innostamaan kätköily lisää kun karta on maukas! Suur kiitos kartatiedoston luojalle!
Latasin imagen juuri Oregon 450 muistikortille ja lisäsin vain päätteen .img ja se toimii kuin junan vessa! Olin kyllä paikoin tyytyväinen OSM karttoihinkin, mutta nyt ne muuttuivat jopa tarpeettomiksi täällä Suomessa...
Itse käytän mieluiten valkeapohjaista kuvaa eli poistan valikon kautta peruskartan käytöstä Oregonista jolloin polutkin näkyvät hyvin. (ei geopolut kuitenkaan ,heh)
Nyt alkoi taas jopa innostamaan kätköily lisää kun karta on maukas! Suur kiitos kartatiedoston luojalle!
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
pr1 kirjoitti:No niin tätä mää vähän epäilin.Geo'Geo kirjoitti:Kuullostatis että sait ladattua vain murto-osan kartasta. .img kartan koko on 1 509 097 472 byteä (1.5GB) ja zipattuna pikkasen pienempi. Tollasen paketin lataus kaipaa jo aika laadukasta yhteyttä, mokkulalla kestää helposti tunteja. Jos mokkulassa on datamäärässä rajoituksia niin ne myös saattaa ylittyä aika helposti ja yhteys eikun hidastuu...
Kun osm kartta on 87,1 Mt 91 381 760 tavua (mulla tällähetkellä) ja sisäisessä muistissa on tilaa 845 004 800 tavua 805Mt niin mahtuuko mtk_suomi 1 509 097 472 byteä (1.5GB) sisäiseen muistiin? On noi bittiavaruuden mittayksiköt hieman hukkassa. ...Ei taida mahtua..
Ei mahdu se full mappi, mutta voit imasta sen toisen josta sitten osia voit laittaa gepsiisi mapsourcen avulla. Jos et mapsourcea omista niin suomi24 foorumeilla ainakin löytyy jotain ohjetta mistä ja miten sen laittelet koneellesi.
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Jos Dakotaan voi asentaa muistikortin niin ostappa vaikka 2 gigan kortti ja tee sinne Garmin niminen kansio. Sen jälkeen vaan lataat sen karttatiedoston ja siirrät tähän muistikortilla olevaan kansioon. Tiedoston koko oli jotain 1,4 gigaa.pr1 kirjoitti:No eipä tää nyt mulla onnistunutkaan . Tein niinkuin piti? Latasin, sioitin garmin kansioon, muutin jopa nimenkin GMAPSUPP.IMG:ksi Mutta karttaa ei löydy kun yritän vaihtaa karttaa Asetukset/kartta/valitse kartta/ ??? Mikä mättää?pailakka kirjoitti:MML kun noita aineistoja avasi vapaaseen käyttöön niin tuli ne nyt sitten käänettyä garmininkin ymmärtämään muotoon, löytyypi osoitteesta http://kartat.hylly.org/
En usko että nimeäkään tarvitsisi muuttaa.
Parin gigan kortti ei montaa euroa maksa.
Re: Ilmaiset kartat gepsiin
Proossa näkyy. Ja tässä se on hyvä puoli että niitä ei näy, sekoittaisivat muuten vaan liikaa näkymää.Jos1978 kirjoitti: Ainoa huono puoli tuossa on, että siinä ei näy kiinteistöjen rajoja.
Eikös Suomi pro kartassa näy tontin rajatkin ?